Slider Revolution - en to fr_FR translation catalogue (765 entries)

en:  not found!
fr_FR:  introuvable!

en:  should be numeric
fr_FR:  doit être au format numérique

en:  should not be empty
fr_FR:  ne doit pas être vide

en: "Include RevSlider libraries globally"
fr_FR: "Inclure globalement les bibliothèques RevSlider"

en: "Pages to include RevSlider libraries" option
fr_FR: l'option "Pages à inclure dans les bibliothèques RevSlider"

en: &copy; Copyright & License Info
fr_FR: &copy; Informations sur le droit d'auteur et la licence

en: &lt;a&gt; Tag Link
fr_FR: &lt;a&gt; Lien étiquette

en: --- Choose Slider ---
fr_FR: --- Choisissez un Slider ---

en: 1 Purchase Code per Website
fr_FR: 1 code d'achat par site Web

en: 1 Purchase Code per Website!
fr_FR: 1 code d'achat par site Web!

en: 1on1 Support
fr_FR: Assistance individuelle

en: 1st Frame
fr_FR: Premier cadre

en: 2 x 2 Black
fr_FR: 2 x 2 noir

en: 2 x 2 White
fr_FR: 2 x 2 blanc

en: 3 x 3 Black
fr_FR: 3 x 3 noir

en: 3 x 3 White
fr_FR: 3 x 3 blanc

en: <h2>In case you’re using Google Web Fonts (default) or playing videos or sounds via YouTube or Vimeo in Slider Revolution we recommend to add the corresponding text phrase to your privacy police:</h2>
    		<h3>YouTube</h3> <p>Our website uses plugins from YouTube, which is operated by Google. The operator of the pages is YouTube LLC, 901 Cherry Ave., San Bruno, CA 94066, USA.</p> <p>If you visit one of our pages featuring a YouTube plugin, a connection to the YouTube servers is established. Here the YouTube server is informed about which of our pages you have visited.</p> <p>If you're logged in to your YouTube account, YouTube allows you to associate your browsing behavior directly with your personal profile. You can prevent this by logging out of your YouTube account.</p> <p>YouTube is used to help make our website appealing. This constitutes a justified interest pursuant to Art. 6 (1) (f) DSGVO.</p> <p>Further information about handling user data, can be found in the data protection declaration of YouTube under <a href="https://www.google.de/intl/de/policies/privacy" target="_blank">https://www.google.de/intl/de/policies/privacy</a>.</p>
    		<h3>Vimeo</h3> <p>Our website uses features provided by the Vimeo video portal. This service is provided by Vimeo Inc., 555 West 18th Street, New York, New York 10011, USA.</p> <p>If you visit one of our pages featuring a Vimeo plugin, a connection to the Vimeo servers is established. Here the Vimeo server is informed about which of our pages you have visited. In addition, Vimeo will receive your IP address. This also applies if you are not logged in to Vimeo when you visit our plugin or do not have a Vimeo account. The information is transmitted to a Vimeo server in the US, where it is stored.</p> <p>If you are logged in to your Vimeo account, Vimeo allows you to associate your browsing behavior directly with your personal profile. You can prevent this by logging out of your Vimeo account.</p> <p>For more information on how to handle user data, please refer to the Vimeo Privacy Policy at <a href="https://vimeo.com/privacy" target="_blank">https://vimeo.com/privacy</a>.</p>
    		<h3>Google Web Fonts</h3> <p>For uniform representation of fonts, this page uses web fonts provided by Google. When you open a page, your browser loads the required web fonts into your browser cache to display texts and fonts correctly.</p> <p>For this purpose your browser has to establish a direct connection to Google servers. Google thus becomes aware that our web page was accessed via your IP address. The use of Google Web fonts is done in the interest of a uniform and attractive presentation of our plugin. This constitutes a justified interest pursuant to Art. 6 (1) (f) DSGVO.</p> <p>If your browser does not support web fonts, a standard font is used by your computer.</p> <p>Further information about handling user data, can be found at <a href="https://developers.google.com/fonts/faq" target="_blank">https://developers.google.com/fonts/faq</a> and in Google's privacy policy at <a href="https://www.google.com/policies/privacy/" target="_blank">https://www.google.com/policies/privacy/</a>.</p>
    		<h3>SoundCloud</h3><p>On our pages, plugins of the SoundCloud social network (SoundCloud Limited, Berners House, 47-48 Berners Street, London W1T 3NF, UK) may be integrated. The SoundCloud plugins can be recognized by the SoundCloud logo on our site.</p>
    			<p>When you visit our site, a direct connection between your browser and the SoundCloud server is established via the plugin. This enables SoundCloud to receive information that you have visited our site from your IP address. If you click on the “Like” or “Share” buttons while you are logged into your SoundCloud account, you can link the content of our pages to your SoundCloud profile. This means that SoundCloud can associate visits to our pages with your user account. We would like to point out that, as the provider of these pages, we have no knowledge of the content of the data transmitted or how it will be used by SoundCloud. For more information on SoundCloud’s privacy policy, please go to https://soundcloud.com/pages/privacy.</p><p>If you do not want SoundCloud to associate your visit to our site with your SoundCloud account, please log out of your SoundCloud account.</p>
fr_FR: <h2>Si vous utilisez des polices Google Web (par défaut) ou lisez des vidéos ou des fichiers audio via YouTube ou Vimeo dans Slider Revolution, nous vous recommandons d’ajouter le texte correspondant dans votre police de confidentialité : </h2>
    <h3>YouTube</h3> <p>Notre site Web utilise des plug-ins provenant de YouTube, service exploité par Google. L’exploitant des pages est YouTube LLC, 901 Cherry Ave., San Bruno, CA 94066, États-Unis.</p> <p>Si vous visitez l’une de nos pages contenant un plugin YouTube, une connexion aux serveurs YouTube est établie. Le serveur YouTube est alors informé des pages que vous avez visitées sur notre site. </p> <p>Si vous êtes connecté à votre compte YouTube, YouTube vous permet d'associer votre historique de navigation directement à votre profil personnel. Vous pouvez désactiver cette fonctionnalité en vous déconnectant de votre compte YouTube. </p> <p>YouTube est utilisé pour rendre notre site Web attractif. Cela constitue un intérêt justifié d’après l'article Art. 6 (1) (f) DSGVO. </p> <p>Pour plus d'informations sur le traitement des données utilisateur, consultez la politique de protection des données de YouTube ici <a href="https://www.google.de/intl/de/policies/privacy" target="_blank">https://www.google.de/intl/de/policies/privacy</a>.</p>
    <h3>Vimeo</h3> <p>Notre site Web utilise des fonctionnalités fournies par le portail vidéo Vimeo. Ce service est fourni par Vimeo Inc., 555 West 18th Street, New York, New York 10011, États-Unis. </p> <p>Si vous visitez l'une de nos pages utilisant un plugin Vimeo, une connexion aux serveurs Vimeo est établie. Le serveur Vimeo est alors informé des pages que vous avez visitées sur notre site. De plus, Vimeo recevra votre adresse IP. Ceci s'applique également si vous n'êtes pas connecté à Vimeo lorsque vous visitez notre plugin ou si vous n'avez pas de compte Vimeo. Les informations sont transmises à un serveur Vimeo aux États-Unis, où elles sont stockées. </p> <p>Si vous êtes connecté à votre compte Vimeo, Vimeo vous permet d'associer votre historique de navigation directement à votre profil personnel. Vous pouvez désactiver cette fonctionnalité en vous déconnectant de votre compte Vimeo. </p> <p>Pour plus d'informations sur la gestion des données utilisateur, consultez la politique de confidentialité de Vimeo ici <a href="https://vimeo.com/privacy" target="_blank">https://vimeo.com/privacy</a>.</p>
    <h3>Polices Web de Google</ h3> <p>Pour une représentation uniforme des polices, cette page utilise des polices Web fournies par Google. Lorsque vous ouvrez une page, votre navigateur charge les polices Web requises dans le cache de votre navigateur afin d'afficher correctement les textes et les polices.</p> <p>Pour ce faire, votre navigateur doit établir une connexion directe avec les serveurs Google. Google est ainsi averti que notre page Web a été consultée via votre adresse IP. L'utilisation des polices Web de Google est effectuée dans l'intérêt d'une présentation uniforme et attrayante de notre plugin. Cela constitue un intérêt justifié d’après l'article Art. 6 (1) (f) DSGVO.</p > <p>Si votre navigateur ne prend pas en charge les polices Web, votre ordinateur utilise une police standard.</p> <p>De plus amples informations sur la gestion des données utilisateur sont disponibles ici<a href="https://developers.google.com/fonts/faq" target="_blank">https://developers.google.com/fonts/faq</a>ainsi que dans les règles de confidentialité de Google ici<a href="https://www.google.com/policies/privacy/" target="_blank">https://www.google.com/policies/privacy/</a>.</ p>
    <h3>SoundCloud</ h3> <p>Nos pages peuvent utiliser des plug-ins du réseau social SoundCloud (SoundCloud Limited, Berners House, 47-48 Berners Street, Londres W1T 3NF, UK). Les plugins SoundCloud sont reconnaissables au logo SoundCloud sur notre site.</p>
    <p>Lorsque vous visitez notre site, une connexion directe entre votre navigateur et le serveur SoundCloud est établie via le plugin. SoundCloud sait alors que vous avez visité notre site depuis votre adresse IP. Si vous cliquez sur les boutons “J'aime” ou “Partager” pendant que vous êtes connecté à votre compte SoundCloud, vous pouvez associer le contenu de nos pages à votre profil SoundCloud. Cela signifie que SoundCloud peut associer des visites sur nos pages avec votre compte utilisateur. Nous aimerions souligner que, en tant que fournisseur de ces pages, nous n’avons aucune connaissance du contenu des données transmises ni de la manière dont elles seront utilisées par SoundCloud. Pour plus d'informations sur la politique de confidentialité de SoundCloud, rendez-vous à l'adresse https://soundcloud.com/pages/privacy.</p><p>Si vous ne souhaitez pas que SoundCloud associe votre visite sur notre site à votre compte SoundCloud, déconnectez-vous de votre compte SoundCloud.</p>

en: A Slider with the given alias already exists
fr_FR: Un Slider avec le nom fourni existe déjà

en: A new version of Slider Revolution is available.
fr_FR: Une nouvelle version de Slider Revolution est disponible.

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: APP ID
fr_FR: Identifiant Appli

en: APP Secret
fr_FR: Secret de l'appli

en: Access Token
fr_FR: Jeton d'accès

en: Action Needed
fr_FR: Action nécessaire

en: Activate Add-On
fr_FR: Activer l'extension

en: Activate Global Add-On
fr_FR: Activer l'extension Globale

en: Activate License
fr_FR: Activer la licence

en: Activate Slider Revolution for <a href="https://revolution.themepunch.com/direct-customer-benefits/" target="_blank">Premium Benefits (e.g. Live Updates)</a>.
fr_FR: Activez le Slider Revolution pour <a href="https://revolution.themepunch.com/direct-customer-benefits/" target="_blank"> avantages Premium (pour les mises à jour en direct par exemple) </a>.

en: Activate To Update
fr_FR: Activez afin de mettre à jour

en: Activated
fr_FR: Activé

en: Activating Add-On
fr_FR: Activation de l'extension

en: Add Action to
fr_FR: Ajouter une action à

en: Add Folder
fr_FR: Ajouter un dossier

en: Add Layer
fr_FR: Ajouter une Layer

en: Add Slide(s)
fr_FR: Ajouter des Slides

en: Add Slider as Modal
fr_FR: Ajouter le Slider comme Modal

en: Add to Selection
fr_FR: Ajouter à la sélection

en: Add-On
fr_FR: Extension

en: Add-Ons
fr_FR: Extensions

en: AddOn could not be activated
fr_FR: L'extension n'a pas pu être activée

en: AddOn could not be deactivated
fr_FR: Impossible de désactiver l'extension

en: AddOn deactivated
fr_FR: L'extension désactivée

en: AddOns
fr_FR: Extensions

en: AddOns Outdated. Please Update
fr_FR: Extension obsolète. Merci de la mettre à jour

en: AddOns need attention
fr_FR: Une extension nécessite votre attention

en: Adding new Blank Module...
fr_FR: Ajout d'un nouveau module vierge...

en: Addon Required
fr_FR: Extension requise

en: Addons
fr_FR: Extensions

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Advanced Actions
fr_FR: Actions avancées

en: Advanced Module Embedding
fr_FR: Intégration module d'avancée

en: Advanced Settings
fr_FR: Parmètres avancés

en: Alias
fr_FR: Pseudonyme

en: Align
fr_FR: Aligner

en: All Events
fr_FR: Tous les évènements

en: All Languages
fr_FR: Toutes les langues

en: Amount of Slides
fr_FR: Quantité de Slides

en: An Error Occured while importing
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'importation

en: Anim From
fr_FR: Anim de

en: Anim To
fr_FR: Anim à

en: Animate From
fr_FR: Animer de

en: Animation Template
fr_FR: Modèle d'animation

en: Animation could not be saved
fr_FR: L'animation n'a pas pu être sauvegardé

en: Animation deleted
fr_FR: Animation supprimée

en: Animation saved
fr_FR: Animation sauvegardée

en: Are you sure you want to continue?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir continuer?

en: Are you sure you want to delete
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer

en: Are you sure you want to delete the selected Slide:
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la diapositive sélectionnée:

en: Are you sure you want to export
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir exporter

en: As Modal
fr_FR: En tant que modal

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Audio Wave Library is Loading...
fr_FR: La bibliothèque Audio Wave est en cours de chargement...

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author, Editor, Admin
fr_FR: Auteur, éditeur, administrateur

en: Available Version
fr_FR: Version disponible

en: BG & Space
fr_FR: AP & Espace

en: BG Color
fr_FR: Couleur AP

en: BG Image
fr_FR: Image AP

en: Back
fr_FR: Retour

en: Back to Overview
fr_FR: Retour à la présentation

en: Background Video
fr_FR: Vidéo de fond

en: Bad Request
fr_FR: Requête incorrecte

en: Bearer Token is good, check your query
fr_FR: Le jeton porteur est valide, merci de vérifier votre requête

en: Behavior
fr_FR: Comportement

en: Blank Page Created
fr_FR: Page vierge créée

en: Blank page has been created:
fr_FR: Une page vierge a été créée :

en: Blank slide
fr_FR: Slide vierge

en: Body Class
fr_FR: Classe du corps

en: Border, Overlay & Shadow
fr_FR: Bordure, superposition et ombre

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Browser Width
fr_FR: Largeur du navigateur

en: Building Select Boxes
fr_FR: Construction des boîtes de sélection

en: Bulk Slide
fr_FR: Slide en masse

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: Cache (sec):
fr_FR: Cache (sec) :

en: Call Back
fr_FR: Rappeler

en: Can't connect programatically to the ThemePunch servers, please check your webserver settings
fr_FR: Impossible de se connecter aux serveurs ThemePunch, veuillez vérifier les paramètres de votre serveur Web

en: Can't create zip file:
fr_FR: Impossible de créer un fichier zip:

en: Can't delete default preset of default navigations
fr_FR: Impossible de supprimer le préréglage par défaut des navigations par défaut

en: Can't get the bearer token, check your credentials
fr_FR: Jeton porteur introuvable, merci de vérifier vos informations

en: Can't modify a default preset of default navigations
fr_FR: Impossible de modifier un préréglage par défaut des navigations par défaut

en: Can't write into the uploads folder of WordPress, please change permissions and try again!
fr_FR: Impossible de modifier le dossier de téléchargement de WordPress, veuillez modifier les autorisations et réessayer!

en: Can't write the file into the uploads folder of WordPress, please change permissions and try again!
fr_FR: Impossible d'inscrire le fichier dans le dossier de téléchargement de WordPress, veuillez modifier les autorisations et réessayer!

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel & Reload Later
fr_FR: Annuler et recharger plus tard

en: Caraousel
fr_FR: Carrousel

en: Carousel
fr_FR: Carrousel

en: Carousel Layout
fr_FR: Disposition Carrousel

en: Categories & Tags
fr_FR: Catégories et étiquettes

en: Categories:
fr_FR: Catégories :

en: Center
fr_FR: Centre

en: Changes that you made may not be saved.
fr_FR: Les modifications que vous avez apportées peuvent ne pas être sauvegardées.

en: Changing Screen Size
fr_FR: Changement de la taille de l'écran

en: Channel
fr_FR: Chaine

en: Channel ID
fr_FR: Identifiant de la chaine

en: Check Requirements
fr_FR: Vérifier les exigences

en: Check for Updates
fr_FR: Vérifier les mises à jour

en: Choose Image
fr_FR: Choisissez l'image

en: Choose Revolution Slider
fr_FR: Choisissez le Revolution Slider

en: Choose Slide Template
fr_FR: Choisissez un modèle de Slide

en: Choose Slider
fr_FR: Choisissez le Slider

en: Choose Video
fr_FR: Choisissez la vidéo

en: Cleared Albums
fr_FR: Albums supprimés

en: Cleared Photosets
fr_FR: Séries de photos supprimées

en: Click to Choose
fr_FR: Cliquez pour choisir

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close Slider Modal
fr_FR: Ferme le modal Slider

en: Connect with ThemePunch
fr_FR: Connectez-vous avec ThemePunch

en: Connection to Update Server Failed
fr_FR: La connexion au serveur de mise à jour a échoué

en: Cons. Secret
fr_FR: Secret consommateur

en: Consumer Key
fr_FR: Clé consommateur

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy Embed Code
fr_FR: Copier le code intégré

en: Copy Shortcode
fr_FR: Copier le Shortcode

en: Could not create Slide
fr_FR: Impossible de créer le Slide

en: Could not create Slider
fr_FR: Impossible de créer le Slider

en: Could not fetch Facebook albums
fr_FR: Impossible de récupérer les albums Facebook

en: Could not fetch YouTube playlists
fr_FR: Impossible de récupérer les listes de lecture YouTube

en: Could not fetch flickr photosets
fr_FR: Impossible de récupérer les séries de photos flickr

en: Cover Color
fr_FR: Couleur de couverture

en: Create Blank Page
fr_FR: Créer une page vierge

en: Creation Ascending
fr_FR: Création ascendante

en: Credits
fr_FR: Crédits

en: Current Level
fr_FR: Niveau actuel

en: Current Post
fr_FR: Post actuel

en: Custom
fr_FR: Personnaliser

en: Custom Order
fr_FR: Ordre personnalisé

en: Custom Size is currently Disabled
fr_FR: L'option taille personnalisée est actuellement désactivée

en: Decision Modal Title
fr_FR: Titre du Modal de décision

en: Decrease Module Height
fr_FR: Diminuer la hauteur du module

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Default Desktop Content Width
fr_FR: Largeur du contenu bureau par défaut

en: Default Mobile Content Width
fr_FR: Largeur du contenu mobile par défaut

en: Default Notebook Content Width
fr_FR: Largeur du contenu carnet par défaut

en: Default Tablet Content Width
fr_FR: Largeur du contenu tablette par défaut

en: Defaults
fr_FR: Défauts

en: Defer JavaScript Loading
fr_FR: Reporter le chargement de JavaScript

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete All Sliders and Folders included in
fr_FR: Supprimer tous les Sliders et dossiers inclus dans

en: Delete Slide
fr_FR: Supprimer le Slide

en: Delete Slider
fr_FR: Supprimer le Slider

en: Delete Template ?
fr_FR: Supprimer le modèle?

en: Deleting Slider
fr_FR: Suppression du Slider

en: Deletion failed
fr_FR: Echec de la suppression

en: Deregister this Code
fr_FR: Annuler l'enregistrement de ce code

en: Deregistration failed!
fr_FR: La désenregistration a échouée!

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Desktop
fr_FR: Bureau

en: Disable Add-On
fr_FR: Désactiver l'extension

en: Disable Global Add-On
fr_FR: Désactiver l'extension Globale

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Disabling Add-On
fr_FR: Désactivation de l'extension

en: Dismiss Messages
fr_FR: Supprimer les messages

en: Display a certain photoset from a user
fr_FR: Afficher une certain série de photos d'un utilisateur

en: Display a gallery
fr_FR: Afficher une galerie

en: Display a group's photos
fr_FR: Afficher les photos d'un groupe

en: Display a user's public photos
fr_FR: Afficher les photos publiques d'un utilisateur

en: Displays a Slider Revolution Module on the page
fr_FR: Affiche un module Slider Revolution sur la page

en: Do It
fr_FR: Fais-le

en: Do you want to start the Update process?
fr_FR: Souhaitez-vous démarrer le processus de mise à jour?

en: Docs
fr_FR: Documents

en: Done
fr_FR: Terminé

en: Dont Do It
fr_FR: Ne le fais pas

en: Dont Force Fullwidth
fr_FR: Ne pas forcer la pleine largeur

en: Downloading the Zip File may take a few moments.
fr_FR: Le téléchargement du fichier Zip peut prendre quelques instants.

en: Drag & Drop Import File
fr_FR: Glisser & Déposer le fichier d'importation

en: Drag to Select
fr_FR: Faites glisser pour sélectionner

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Duplication Failed
fr_FR: La duplication a échoué

en: Ease Speed
fr_FR: Vitesse facile

en: Easing
fr_FR: Assouplissement

en: Edit Page
fr_FR: Modifier la page

en: Editor is Loading...
fr_FR: L'éditeur est en cours de chargement…

en: Effects
fr_FR: Effets

en: Elements
fr_FR: Eléments

en: Embed
fr_FR: Intégrer

en: Empty Placeholder
fr_FR: Bouche-trou vide

en: Enable Add-On
fr_FR: Autoriser l'extension

en: Enable Global Add-On
fr_FR: Autoriser l'extension Globale

en: Enable/Disable Add-On on Module
fr_FR: Activer / désactiver l'extension du module

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Enabling Add-On
fr_FR: Autorisation de l'extension

en: Enter Access Secret
fr_FR: Saisissez le secret d'accès

en: Enter Access Token
fr_FR: Saisissez le jeton d'accès

en: Enter Api Key
fr_FR: Saisissez la clé API

en: Enter Consumer Key
fr_FR: Saisissez la clé consommateur

en: Enter Container .class or #id
fr_FR: Spécifiez la .class or #id du conteneur

en: Enter External URL
fr_FR: Spécifiez une URL

en: Enter FaceBook Page URL
fr_FR: Saisissez l'URL de la page Facebook

en: Enter Fullscreen
fr_FR: Passer en mode plein écran

en: Enter Gallery URL
fr_FR: Saisissez l'URL de la galerie

en: Enter Group URL
fr_FR: Saisissez l'URL du groupe

en: Enter Preset Name to Save or Delete
fr_FR: Saisissez le nom du préréglage à enregistrer ou à supprimer

en: Enter Purchase Code
fr_FR: Spécifiez le code d'achat

en: Enter Secret
fr_FR: Spécifiez le secret

en: Enter Twitter Name
fr_FR: Saisissez votre nom Twitter

en: Enter User Name
fr_FR: Saisissez votre nom d'utilisateur

en: Enter User URL
fr_FR: Saisissez l'URL de l'utilisateur

en: Enter YouTube Channel ID
fr_FR: Saisissez l'Identifiant de la chaîne YouTube

en: Enter a Module name
fr_FR: Spécifiez un nom de module

en: Enter the App ID
fr_FR: Saisissez l'identifiant de l'appli

en: Enter the App Secret
fr_FR: Saisissez le secret de l'appli

en: Enter your Api Key
fr_FR: Saisissez votre clé Api

en: Enter your Email
fr_FR: Spécifiez votre Email

en: Error downloading layers
fr_FR: Erreur lors du téléchargement des Layers

en: Error downloading layers data
fr_FR: Erreur lors du téléchargement des données des Layers

en: Error downloading object
fr_FR: Erreur lors du téléchargement de l'objet

en: Event End Date
fr_FR: Date de fin de l'événement

en: Event Start Date
fr_FR: Date de début de l'événement

en: Example 2,homepage,5
fr_FR: Exemple 2, page d'accueil, 5

en: Exceeded filesize limit.
fr_FR: Limite de taille de fichier dépassée.

en: Exit Fullscreen
fr_FR: Quitter le mode plein écran

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export Slider
fr_FR: Exporter le Slider

en: FAQ's
fr_FR: FAQ

en: FOLDER
fr_FR: DOSSIER

en: FONT
fr_FR: POLICE

en: FaceBook Settings
fr_FR: Paramètres Facebook

en: Fade
fr_FR: Fondu

en: Failed to Move Slider Into Folder
fr_FR: Le Slider n'a pas pu être déplacé dans le dossier

en: Failed to Update Tags
fr_FR: Échec de la mise à jour des étiquettes

en: Failed to update Title
fr_FR: Impossible de mettre à jour le titre

en: Favorite Changed
fr_FR: Le favori a été modifié

en: Favorites
fr_FR: Favoris

en: Featured Images
fr_FR: Images populaires

en: Featured Only
fr_FR: Populaire seulement

en: Featured Products
fr_FR: Produits populaires

en: Fetch By
fr_FR: Récupérer par

en: File Succesfully Imported
fr_FR: Fichier importé avec succès

en: Filter Effect Scroll is now generally Enabled
fr_FR: Le défilement avec effet filtre est maintenant activé partout

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Find My Code
fr_FR: Trouver mon code

en: First Slide
fr_FR: Premier Slide

en: Fix RS Table Issues
fr_FR: Résoudre les problèmes du tableau RS

en: Fixed on Top
fr_FR: Fixé en haut

en: Flickr Settings
fr_FR: Paramètres Flickr

en: Folder
fr_FR: Dossier

en: Folder Creation Failed
fr_FR: Échec de la création du dossier

en: Folder Deleted
fr_FR: Dossier supprimé

en: Folder Deletion Failed
fr_FR: Échec de la suppression du dossier

en: Font Icons
fr_FR: Icônes de polices

en: For the <b>pages and posts</b> editor insert the Shortcode:
fr_FR: Pour l'éditeur <b> de pages et de posts </b>, veuillez insérer le Shortcode :

en: For the <b>theme html</b> use:
fr_FR: Pour le <b> thème html </b>, utilisez :

en: Force Overflow Visible
fr_FR: Forcer le débordement visible

en: Force RS DB Creation
fr_FR: Forcer la création de RS DB

en: Frame Size can not be Extended. Not enough Space.
fr_FR: La taille du cadre ne peut pas être augmentée. Pas assez d'espace.

en: From
fr_FR: De

en: From the <b>widgets panel</b> drag the "Revolution Module" widget to the desired sidebar.
fr_FR: Depuis le panneau <b> widgets </b>, déplacez le widget "Module Revolution" dans la barre latérale souhaitée.

en: Full-Screen
fr_FR: Plein écran

en: Full-Width
fr_FR: Pleine largeur

en: Fullscreen Actions
fr_FR: Actions plein écran

en: Function Not Available in Demo Mode
fr_FR: Fonction non disponible pour en mode de démonstration

en: Function Only Available for Adminstrators
fr_FR: Fonction seulement disponible pour les Administrateurs

en: Future
fr_FR: Futur

en: Gallery
fr_FR: Gallerie

en: Gallery URL
fr_FR: URL de la galerie

en: Gap (Border)
fr_FR: Ecart (bordure)

en: General
fr_FR: Géneral

en: Get a Purchase Code
fr_FR: Obtenir un code d'achat

en: Get access to the latest News from ThemePunch. We promise to never send you Spam!
fr_FR: Recevez les dernières nouvelles de ThemePunch. Nous promettons de ne jamais vous envoyer de spam!

en: Global Layers
fr_FR: Layer Globale

en: Global Settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Global Settings not saved/updated
fr_FR: Paramètres globaux non enregistrés / mis à jour

en: Global Settings saved/updated
fr_FR: Paramètres globaux enregistrés / mis à jour

en: Globals
fr_FR: Globaux

en: Go to 1st Frame
fr_FR: Aller au premier cadre

en: Go to Frame "N"
fr_FR: Aller au cadre "N"

en: Go to Last Frame
fr_FR: Aller au dernier cadre

en: Good Afternoon
fr_FR: Bonjour

en: Good Evening
fr_FR: Bonsoir

en: Good Morning
fr_FR: Bonjour

en: Google Fonts
fr_FR: Polices Google

en: Grid = Module
fr_FR: Grille = Module

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Group URL
fr_FR: URL du groupe

en: Groups' Photos
fr_FR: Photos du groupe

en: Headlines
fr_FR: Titres

en: Hide Highlight Boxes
fr_FR: Masquer l'option surlignage

en: High
fr_FR: Haute

en: Higher Level
fr_FR: Niveau supérieur

en: Home Page Only
fr_FR: Page d'accueil seulement

en: I have a Purchase Code
fr_FR: J'ai déjà un code d'achat

en: ICON
fr_FR: ICÔNE

en: Icon / SVG
fr_FR: Icône / SVG

en: If you want to use Slider Revolution on another domain, please <a href="https://codecanyon.net/item/slider-revolution-responsive-wordpress-plugin/2751380?ref=themepunch&license=regular&open_purchase_for_item_id=2751380&purchasable=source" target="_blank">purchase another license</a>
fr_FR: Si vous souhaitez utiliser Slider Revolution sur un autre domaine, veuillez <a href="https://codecanyon.net/item/slider-revolution-responsive-wordpress-plugin/2751380?ref=themepunch&license=regular&open_purchase_for_item_id=2751380&purchasable=source" target="_blank">acheter une autre licence </a>

en: If you want to use the PHP function "add_revslider" in your code please make sure to activate
fr_FR: Si vous souhaitez utiliser la fonction PHP "add_revslider" dans votre code, assurez-vous d'activer

en: If you want to use your purchase code on<br>another domain, please deregister it first or
fr_FR: Si vous souhaitez utiliser votre code d'achat sur<br>un autre domaine, veuillez le désenregistrer d'abord ou

en: Image is Loading...
fr_FR: L'image est en cours de chargement...

en: Import Layer
fr_FR: Importer Layer

en: Import Report
fr_FR: Rapport d'importation

en: Import file not found
fr_FR: Fichier d'importation introuvable

en: Imported
fr_FR: Importé

en: Importing Layers...
fr_FR: Importation des Layers...

en: In Stock Only
fr_FR: En stock seulement

en: Include Libraries Globaly
fr_FR: Inclure les bibliothèques partout

en: Infinity Scroll
fr_FR: Défilement infini

en: Insert scripts in Footer
fr_FR: Insérer les scripts dans le pied de page

en: Instagram Settings
fr_FR: Paramètres Instagram

en: Instagram reports: Content did not match expected
fr_FR: Rapports Instagram: le contenu ne correspond pas à celui attendu

en: Instagram reports: Content is private
fr_FR: Rapports Instagram: le contenu est privé

en: Instagram reports: Parse script error
fr_FR: Rapports Instagram: erreur du script d'analyse

en: Install
fr_FR: Installer

en: Install Add-On
fr_FR: Installer l'extension

en: Install Template
fr_FR: Installer modèle

en: Install Template Package
fr_FR: Installer le paquet modèles

en: Installed
fr_FR: Installé

en: Installed Version
fr_FR: Version installée

en: Installing Add-On
fr_FR: Installation de l'extension

en: Installing Template
fr_FR: Installation du modèle

en: Instant Updates
fr_FR: Mises à jour instantanées

en: Invalid Email
fr_FR: Email invalide

en: Invalid Email/Could not connect to the Newsletter server
fr_FR: Email invalide / Impossible de se connecter au serveur des newsletters

en: Invalid ID
fr_FR: Identifiant invalide

en: Jump to Slide
fr_FR: Aller au Slide

en: Keep Auto Sizes
fr_FR: Conserver les tailles automatiques

en: Keep Breakpoint Heights
fr_FR: Gardez les hauteurs du point d'arrêt

en: Large
fr_FR: Grand

en: Large Square
fr_FR: Grand Carré

en: Last Frame
fr_FR: Dernier cadre

en: Last Modified
fr_FR: Dernière modification

en: Last Slide
fr_FR: Dernier Slide

en: Layer Actions
fr_FR: Actions Layer

en: Layer Area Size
fr_FR: Taille de la Layer

en: Layer Library
fr_FR: Bibliothèque Layer

en: Layer Objects
fr_FR: Objets des Layers

en: Layer Options
fr_FR: Options de la Layer

en: Layer with Action
fr_FR: Layer contenant une action

en: Layers Importing
fr_FR: Importation de Layers

en: Layers Visible
fr_FR: Layers visibles

en: Layout
fr_FR: Disposition

en: Leave without Save
fr_FR: Quitter sans sauvegarder

en: Leaving current Page
fr_FR: Sortie de la page actuelle

en: Left
fr_FR: Gauche

en: License validation issue Occured. Please contact our Support.
fr_FR: Un problème de validation de licence est survenu. Merci de contacter notre assistance.

en: Limit Excerpt
fr_FR: Limiter l'extrait

en: Link Actions
fr_FR: Actions de lien

en: List of Pages to include Revslider Libraries
fr_FR: Liste des pages où inclure les bibliothèques Revslider

en: Loaded Google Fonts
fr_FR: Polices Google chargées

en: Loading
fr_FR: Chargement

en: Loading CodeMirror Library...
fr_FR: Chargement de la bibliothèque CodeMirror...

en: Loading Configuration
fr_FR: Chargement de la configuration

en: Loading Content...
fr_FR: Chargement du contenu...

en: Loading Error
fr_FR: Erreur de chargement

en: Loading Error:
fr_FR: Erreur de chargement :

en: Loading Thumbnails...
fr_FR: Vignettes en cours de chargement…

en: Lock / Unlock Selected
fr_FR: Verrouiller / Déverrouiller la sélection

en: Lock/Unlock Selected
fr_FR: Verrouiller / Déverrouiller la sélection

en: Loop Template
fr_FR: Modèle de boucle

en: Low Resolution
fr_FR: Résolution basse

en: Manual Import
fr_FR: Importation manuelle

en: Max Posts
fr_FR: Posts maximum

en: Max Width
fr_FR: Largeur maximale

en: Max. Post Size (256M)
fr_FR: Taille maximal d'un post  (256M)

en: Max. Res.
fr_FR: Résolution max.

en: Max. Visible
fr_FR: Visibilité maximale

en: Media Actions
fr_FR: Actions fichiers multimédia

en: Media Library
fr_FR: Médiathèque

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Medium 640
fr_FR: Moyen 640

en: Medium 800
fr_FR: Moyen 800

en: Memory Limit (256M)
fr_FR: Limite mémoire (256M)

en: Min Height
fr_FR: Hauteur min

en: Module Background
fr_FR: Arrière-plan du module

en: Module General Options
fr_FR: Options générales du module

en: Module Naming
fr_FR: Nommer les modules

en: Module Position within Wrapper
fr_FR: Position du module dans le Wrapper

en: Module Templates
fr_FR: Modèles de module

en: Monospace Fonts
fr_FR: Polices Monospaces

en: Multiple Selection
fr_FR: Sélection multiple

en: Mute Media
fr_FR: Mettre le media en silencieux

en: Navigation Options
fr_FR: Options de navigation

en: Navigation could not be deleted
fr_FR: La navigation n'a pas pu être supprimée

en: Navigation not found, could not add preset
fr_FR: Navigation introuvable, impossible d'ajouter un préréglage

en: Navigation not found, could not delete preset
fr_FR: Navigation introuvable, impossible de supprimer le préréglage

en: Navigation preset deleted
fr_FR: Le préréglage de navigation a été supprimé

en: Navigation preset saved/updated
fr_FR: Préréglage de navigation enregistré / mis à jour

en: New Blank Module
fr_FR: Nouveau module vierge

en: New Folder
fr_FR: Nouveau dossier

en: New Module from Template
fr_FR: Nouveau module à partir d'un modèle

en: New Version Available. Please Update
fr_FR: Nouvelle version disponible. Merci de mettre à jour

en: News
fr_FR: Nouvelles

en: Next / Previous
fr_FR: Suivant / Précédent

en: Next Frame
fr_FR: Cadre suivant

en: Next Month
fr_FR: Le mois prochain

en: Next Slide
fr_FR: Prochain Slide

en: No API KEY - Could not fetch flickr photosets
fr_FR: Aucune clé API - Impossible d'extraire la série de photos flickr

en: No Data Received
fr_FR: Aucune donnée recue

en: No Email given
fr_FR: Aucun email renseigné

en: No Layers Selected
fr_FR: Aucune Layer sélectionnée

en: No Shadow
fr_FR: Pas d'ombre

en: No Sliders found, Please create a Slider first
fr_FR: Aucun Slider trouvé, commencez d'abord par créer un Slider

en: No User URL - Could not fetch flickr photosets
fr_FR: Aucune URL utilisateur - Impossible d'extraire la série de photos flickr

en: No data received
fr_FR: Aucune donnée reçue

en: No file sent.
fr_FR: Aucun fichier envoyé.

en: No further source settings needed. Content is created manually.
fr_FR: Aucun autre paramètre source requis. Le contenu est créé manuellement.

en: No response on action
fr_FR: Pas de réponse reçue

en: No slides found, please add at least one Slide Template to the choosen language.
fr_FR: Aucune Slide trouvée, merci d'ajouter au moins un modèle de Slide à la langue choisie.

en: No slides found, please add some slides
fr_FR: Aucune Slide trouvée, merci d'en ajouter une

en: None
fr_FR: Rien

en: None of the Settings changed. There is Nothing to Save
fr_FR: Aucun des paramètres n'a changé. Il n'y a rien à sauvegarder

en: Not Activated
fr_FR: Non activé

en: Not Enough space between Frames.
fr_FR: Pas assez d'espace entre les cadres.

en: Not Installed
fr_FR: Non installé

en: Notebook
fr_FR: Carnet

en: Nothing Selected
fr_FR: Aucune sélection

en: Number Of Comments
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Number Of Sales
fr_FR: Nombres de ventes

en: OBJECT
fr_FR: OBJET

en: Object Library
fr_FR: Bibliothèque d'objets

en: Object could not be loaded
fr_FR: L'objet n'a pas pu être chargé

en: Objects
fr_FR: Objets

en: On Scroll
fr_FR: Selon défilement

en: On Stage
fr_FR: Sur scène

en: Ooppps....
fr_FR: Ouuuups…

en: Open Document
fr_FR: Ouvrir le document

en: Open Slider Modal
fr_FR: Ouvrir le modal Slider

en: Opening
fr_FR: Ouverture

en: Optional Font Loading URL
fr_FR: URL de chargement de police facultatif

en: Original Size
fr_FR: Taille originale

en: Other Folders
fr_FR: Autres dossiers

en: Overlay
fr_FR: Superposition

en: Overwrite Template ?
fr_FR: Écraser le modèle?

en: Own Modules
fr_FR: Propres Modules

en: PACKAGE
fr_FR: PAQUET

en: Page URL
fr_FR: URL de la page

en: Page is reloading...
fr_FR: La page est en cours de rechargement...

en: Pages (example: 2,10):
fr_FR: Pages (exemple: 2,10):

en: Parallax is now generally Enabled
fr_FR: La parallaxe est maintenant activée partout

en: Parent Level
fr_FR: Niveau parent

en: Past
fr_FR: Passé

en: Paste
fr_FR: Coller

en: Pause Slider
fr_FR: Pause du Slider

en: Per Page
fr_FR: Par Page

en: Permission
fr_FR: Autorisation

en: Photoset
fr_FR: Série de photos

en: Pick an Item
fr_FR: Sélectionnez un élément

en: Place the shortcode on the page or post where you want to show this modal.
fr_FR: Placez le Shortcode sur la page ou le post où vous souhaitez afficher ce modal.

en: Place the shortcode on the page or post where you want to show this module.
fr_FR: Placez le Shortcode sur la page ou le post où vous souhaitez afficher ce module.

en: Play Slide
fr_FR: Lecture du Slider

en: Playlist
fr_FR: Liste de lecture

en: Please <a target="_blank" href="https://dev.twitter.com/apps">register</a> your application with Twitter<br>to get the right values
fr_FR: Merci<a target="_blank" href="https://dev.twitter.com/apps">d'enregistrer</a>votre demande avec Twitter<br>afin d'obtenir les bonnes valeurs

en: Please <a target="_blank" href="https://developers.facebook.com/docs/apps/register">register</a> your Website app with Facebook<br>to get the right values
fr_FR: Merci<a target="_blank" href="https://developers.facebook.com/docs/apps/register">d'enregistrer</a>votre appli site Web avec Facebook<br>afin d'obtenir les bonnes valeurs

en: Please Wait a Moment
fr_FR: Merci de patientez

en: Please Wait a moment
fr_FR: Merci de patienter

en: Please activate Slider Revolution
fr_FR: Merci d'activer Slider Revolution

en: Please add at least one Layer.
fr_FR: Veuillez ajouter au moins une Layer.

en: Please follow this link to edit the Slider:
fr_FR: Veuillez suivre ce lin pour modifier le Slider :

en: Please select an Addon to start with.
fr_FR: Veuillez sélectionner une extension pour commencer.

en: Please select the correct zip file, checksum failed!
fr_FR: Veuillez sélectionner le fichier zip correct, la somme de contrôle a échoué!

en: Plugin Updates
fr_FR: Mises à Jour Plugin

en: Plugin deregistered
fr_FR: Plugin désenregistrer

en: Plugin is not Registered
fr_FR: Le plugin n'est pas enregistré

en: Plugin not activated
fr_FR: Plugin non activé

en: Plugin successfully activated
fr_FR: Plugin activé avec succès

en: Popular
fr_FR: Populaire

en: Popular Posts
fr_FR: Posts populaires

en: Post ID
fr_FR: Identifiant post

en: Post Selection
fr_FR: Sélection post

en: Post Types:
fr_FR: Types de post :

en: Post-Based
fr_FR: Selon les posts

en: Preparing Data...
fr_FR: Préparation des données...

en: Preset could not be saved/values are the same
fr_FR: Le préréglage n'a pas pu être sauvegardé / les valeurs sont identiques

en: Preset handle already exists, please choose a different name
fr_FR: Ce nom de préréglage existe déjà, veuillez choisir un nom différent

en: Preset not found
fr_FR: Préréglage introuvable

en: Preset not found in default navigations
fr_FR: Préréglage introuvable dans les navigations par défaut

en: Preview
fr_FR: Prévisualiser

en: Previous Frame
fr_FR: Cadre précédent

en: Previous Slide
fr_FR: Slide précédent

en: Processing Import of
fr_FR: Traitement de l'importation de

en: Product
fr_FR: Produit

en: Product Categories
fr_FR: Catégories produit

en: Product Variation
fr_FR: Variation Produit

en: Purchase Code already registered!
fr_FR: Code d'achat déjà enregistré!

en: Purchase Code could not be validated
fr_FR: Le code d'achat n'a pas pu être validé

en: Purchase Code is invalid
fr_FR: Le code d'achat est invalide

en: Purchase Code was locked, please contact the ThemePunch support!
fr_FR: Le code d'achat a était verrouillé, merci de contacter l'assistance ThemePunch!

en: Quick Style
fr_FR: Style rapide

en: Quick Style Content
fr_FR: Contenu avec style rapide

en: Quick Style Headline
fr_FR: Titre avec style rapide

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Re-Download Online
fr_FR: Re-télécharger sur internet

en: Read <a target="_blank" href="http://weblizar.com/get-flickr-api-key/">here</a> how to receive your Flickr API key
fr_FR: Lisez <a target="_blank" href="http://weblizar.com/get-flickr-api-key/">ici</a> pour savoir comment recevoir votre clé d'API Flickr

en: Recent
fr_FR: Récent

en: Recent Posts
fr_FR: Posts récents

en: Redirecting to Overview Page
fr_FR: Redirection vers la page de présentation

en: Register Purchase Code
fr_FR: Enregistrer le code d'achat

en: Register Slider Revolution<br>to Unlock Premium Features
fr_FR: Enregistrer Slider Revolution<br>pour déverrouiller les fonctionnalités Premium

en: Register this Code
fr_FR: Enregistrer ce code

en: Register to Unlock
fr_FR: Inscrivez-vous pour déverrouiller

en: Register to Unlock all Features
fr_FR: Inscrivez-vous pour déverrouiller toutes les fonctionnalités

en: Register to unlock AddOns
fr_FR: Inscrivez-vous pour déverrouiller les Extensions

en: Register to unlock Library
fr_FR: Inscrivez-vous pour déverrouiller la Bibliothèque

en: Register to unlock Premium Features
fr_FR: Inscrivez-vous pour déverrouiller les fonctionnalités Premium

en: Register to unlock Support
fr_FR: Inscrivez-vous pour déverrouiller l'Assistance

en: Register to unlock Templates
fr_FR: Inscrivez-vous pour déverrouiller les Modèles

en: Register to unlock Updates
fr_FR: Inscrivez-vous pour déverrouiller les Mises à jour

en: Register to unlock all Premium Features
fr_FR: Inscrivez-vous pour déverrouiller toutes les fonctionnalités Premium

en: Registered
fr_FR: Inscrit

en: Regular Price
fr_FR: Prix normal

en: Related
fr_FR: Apparenté

en: Release to Upload file
fr_FR: Lâchez pour télécharger le fichier

en: Reload Page
fr_FR: Recharger la page

en: Rename
fr_FR: Renommer

en: Replies
fr_FR: Réponses

en: Requirements
fr_FR: Exigences

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Respect Ratio
fr_FR: Respecter le ratio

en: Responsivity
fr_FR: Sensiblité

en: Revolution Slider Error:
fr_FR: Erreur de Slider Revolution :

en: Right
fr_FR: Droite

en: Root
fr_FR: Racine

en: Root Level
fr_FR: Niveau racine

en: Row
fr_FR: Rangée

en: SKU
fr_FR: UGS (Unité de Gestion des Stocks)

en: SVG's
fr_FR: SVG

en: Sale Price
fr_FR: Prix promotionnel

en: Sans-Serif Fonts
fr_FR: Polices Sans-Serif

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Save & Reload
fr_FR: Sauvegarder et recharger

en: Save Configuration
fr_FR: Enregistrer la configuration

en: Save Current Template
fr_FR: Sauvegarder le modèle actuel

en: Save Global Settings
fr_FR: Sauvegarder les paramètres généraux

en: Save your project & reload the page or cancel
fr_FR: Sauvegarder votre projet et rechargez la page ou annulez

en: Saved
fr_FR: Sauvegardé

en: Saving Slide
fr_FR: Sauvegarde du Slide

en: Scale
fr_FR: Échelle

en: Scene
fr_FR: Scène

en: Scroll Based Timeline is now generally Enabled
fr_FR: La chronologie avec défilement est maintenant activée partout

en: Scroll To ID
fr_FR: Faites défiler jusqu'à l'identifiant

en: Scroll below Slider
fr_FR: Faites défiler le Slider

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search Icons...
fr_FR: Recherche d'icônes...

en: Search Modules...
fr_FR: Rechercher les modules...

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select Album
fr_FR: Sélectionner un album

en: Select Playlist
fr_FR: Sélectionnez la liste de lecture

en: Select a Layer
fr_FR: Sélectionnez une Layer

en: Serif Fonts
fr_FR: Polices Serif

en: Set All Visible
fr_FR: Tout mettre en visible

en: Set a Slide Background Image to use this feature
fr_FR: Définir une image de fond du Slider pour utiliser cette fonctionnalité

en: Setup Notes
fr_FR: Notes d'installation

en: Shadow
fr_FR: Ombre

en: Shadow Type
fr_FR: Type d'ombre

en: Shape
fr_FR: Forme

en: Shortcode Generator
fr_FR: Générateur de Shortcode

en: Shortcode could not be parsed.
fr_FR: Le Shortcode n'a pas pu être analysé.

en: Shortcode parsing successfull. Items can be found in step 3
fr_FR: Analyse de Shortcode réussie. Vous trouverez les éléments à l'étape 3

en: Show
fr_FR: Montrer

en: Show All
fr_FR: Montrer tout

en: Show Highlight Boxes
fr_FR: Montrer l'option surlignage

en: Show all Modules
fr_FR: Afficher tous les modules

en: Show/Hide Selected
fr_FR: Montrer/Masquer l'élément sélectionné

en: Sign Up
fr_FR: S'inscrire

en: Signup to our Newsletter
fr_FR: Abonnez-vous à notre lettre d'information

en: Simple Link
fr_FR: Lien simple

en: Simulate Click
fr_FR: Simuler un clic

en: Single Select
fr_FR: Sélection unique

en: Sizing
fr_FR: Dimensionnement

en: Slide Actions
fr_FR: Actions Slide

en: Slide From Template
fr_FR: Slide à partir d'un modèle

en: Slide ID
fr_FR: Identifiant Slide

en: Slide Options
fr_FR: Options du Slide

en: Slide Saved
fr_FR: Slide sauvegardé

en: Slide could not be duplicated
fr_FR: La Sllide n'a pas pu être dupliquée

en: Slide duplication failed
fr_FR: La duplication du Slide a échoué

en: Slide has no Layers
fr_FR: Le Slide n'a aucune Layer

en: Slide not found
fr_FR: Slide introuvable

en: Slide not found in the main slides of the slider. Maybe it
fr_FR: Slide non trouvée dans les Slides principales du Slider.  Peut-être que

en: Slider Deleted
fr_FR: Slider supprimé

en: Slider Import Failed
fr_FR: Échec de l'importation du Slider

en: Slider Layout
fr_FR: Disposition de la Layer

en: Slider Moved to Folder
fr_FR: Le Slider a bien été déplacé dans le dossier

en: Slider Revolution Addons
fr_FR: Extensions Slider Revolution

en: Slider Revolution Plugin updated Failure:
fr_FR: Le plugin Slider Revolution n'a pas pu être mis à jour :

en: Slider Revolution Plugin updated Successfully to
fr_FR: Le plugin Slider Revolution a été mis à jour avec succès vers

en: Slider Revolution Plugin updated Successfully.
fr_FR: Le plugin Slider Revolution a été mis à jour avec succès.

en: Slider Revolution Preview
fr_FR: Aperçu de Slider Revolution

en: Slider Revolution Shortcode Creator
fr_FR: Créateur Slider Revolution de Shortcode

en: Slider Revolution Version
fr_FR: Version de Slider Revolution

en: Slider Revolution database structure was updated
fr_FR: La structure de la base de données Slider Revolution a été mise à jour

en: Slider Revolution encountered the following error:
fr_FR: Slider Revolution a rencontré l'erreur suivante :

en: Slider Settings
fr_FR: Paramètres Slider

en: Slider as Modal
fr_FR: Slider en tant que modal

en: Slider could not be loaded
fr_FR: Le Slider n'a pas pu être chargé

en: Slider not found
fr_FR: Slider introuvable

en: Slides:
fr_FR: Slides :

en: Small
fr_FR: Petit

en: Small 320
fr_FR: Petit 320

en: Some AddOns have new versions available
fr_FR: Certaines extensions ont de nouvelles versions disponibles

en: Some Layers are <strong>Locked</strong> and/or <strong>Invisible</strong>.<br>Change Status in Timeline.
fr_FR: Certaines Layers sont <strong> verrouillées </strong> et / ou <strong> invisibles </strong>. <br>Merci de modifier le statut dans la chronologie.

en: Some Settings in Slider <strong>Source may not complete</strong>.<br>Please Complete All Settings in Slider Sources.
fr_FR: Il est possible que certains paramètres du Slider <strong> source ne soient pas complets </strong>. <br>Merci dez renseigner tous les paramètres des Sliders sources.

en: Sorry, this Social Stream cannot be displayed.
fr_FR: Désolé, ce  Social Stream ne peut pas être affiché.

en: Sort Direction
fr_FR: Direction de tri

en: Sort Posts By:
fr_FR: Trier les posts par :

en: Sort Prod. By
fr_FR: Trier produit par

en: Sort by Creation
fr_FR: Trier par création

en: Sort by Title
fr_FR: Trier par titre

en: Sorting & Limitations
fr_FR: Tri et restrictions

en: Sorting & Settings
fr_FR: Tri et paramètres

en: Source must be from Stream
fr_FR: La source doit provenir de Stream

en: Source:
fr_FR: Source :

en: Specific Post
fr_FR: Post spécifique

en: Specific Posts
fr_FR: Posts spécifiques

en: Spinner Color
fr_FR: Couleur Spinner

en: Spinner Settings
fr_FR: Réglages Spinner

en: Square
fr_FR: Carré

en: Standard Module Embedding
fr_FR: Intégration de module standard

en: Standard Resolution
fr_FR: Résolution standard

en: Start Media
fr_FR: Lancer le média

en: Stay in Edior
fr_FR: Rester dans l'éditeur

en: Stock Quantity
fr_FR: Quantité en stock

en: Stop Media
fr_FR: Arrêter le média

en: Stretch Slides
fr_FR: Etirer Slides

en: Success! Please check your E-Mails to finish the subscription
fr_FR: Succès! Veuillez vérifier vos emails pour compléter votre abonnement

en: Successfully fetched Facebook albums
fr_FR: Récupération des albums Facebook faite avec succès

en: Successfully fetched YouTube playlists
fr_FR: Listes de lecture YouTube récupérées avec succès

en: Successfully fetched flickr photosets
fr_FR: Séries de photos flickr récupérées avec succès

en: Support
fr_FR: Assistance

en: Sytem Requirements
fr_FR: Exigences système

en: Tablet
fr_FR: Tablette

en: Tags
fr_FR: Etiquettes

en: Tags Updated
fr_FR: Etiquettes mises à jour

en: Template & Object Library
fr_FR: Bibliothèque des modèles et objets

en: Template Slider Import Failed
fr_FR: Échec de l'importation du modèle de Slider

en: Template Slider Installation Failed
fr_FR: Échec de l'installation du modèle de Slider

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Tweets
fr_FR: Tweets SMS

en: The Current Size is set to "Auto Size". Do you want to continue with Custom Size?
fr_FR: La taille actuelle est réglée sur "Taille Automatique". Souhaitez-vous continuer avec la taille personnalisée?

en: The Current Size is set to calculate the Layer grid sizes Automatically.<br>Do you want to continue with Custom Sizes or do you want to keep the Automatically generated sizes ?
fr_FR: La taille actuelle est définie pour calculer automatiquement les tailles de la grille de la Layer. <br>Souhaitez-vous quand même continuer avec ces tailles personnalisées ou souhaitez-vous conserver les tailles générées automatiquement?

en: The Purchase Code needs to be set!
fr_FR: Le code d'achat doit être défini!

en: The WPML plugin is not activated
fr_FR: Le plugin WPML n'est pas actité

en: The changes you made require a page reload!
fr_FR: Les modifications que vous avez apportées nécessitent un rechargement de la page!

en: The changes you made will be lost!
fr_FR: Les modifications que vous avez apportées seront perdues!

en: The following AddOns require an update:
fr_FR: Les extensions suivantes nécessitent une mise à jour :

en: ThemePunch Server
fr_FR: Serveur ThemePunch

en: This Month
fr_FR: Ce mois-ci

en: This Source Type must be from posts.
fr_FR: Le type de la source doit venir de posts.

en: This action can not be undone !!
fr_FR: Cette action ne peut pas être annulée !!

en: This can be Undone only within the Current session.
fr_FR: Ceci peut être annulé uniquement durant la session en cours.

en: Thumbnail
fr_FR: Vignette

en: TimeLine
fr_FR: Chronologie

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title Descending
fr_FR: Titre décroissant

en: Title updated
fr_FR: Titre mis à jour

en: To
fr_FR: À

en: To Admin
fr_FR: À l'administrateur

en: To Editor, Admin
fr_FR: À l'éditeur, l'administrateur

en: To Use it as <b>Modal</b> on <b>pages and posts</b> editor insert the Shortcode:
fr_FR: Pour l'utiliser comme <b> modal </b> dans <b> l'éditeur de pages et de posts </b>, veuillez insérer le Shortcode :

en: To add the slider only to single Pages, use:
fr_FR: Pour uniquement ajouter le Slider à des pages individuelles , utilisez :

en: To add the slider only to the homepage, use:
fr_FR: Pour ajouter le Slider à la page d'accueil uniquement, utilisez :

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Toggle "N/M" Frames
fr_FR: Basculer les cadres "N / M"

en: Toggle 1st / Last Frame
fr_FR: Basculer le premier / dernier cadre

en: Toggle Class
fr_FR: Basculer la classe

en: Toggle Document Body Class on Open and Close of the Modal.
fr_FR: Basculer la classe de corps du document à l'ouverture et à la fermeture du modal.

en: Toggle Fullscreen
fr_FR: Passer en plein écran

en: Toggle Media
fr_FR: Basculer le média

en: Toggle Mute All Media
fr_FR: Passer tous les media en silencieux

en: Toggle Mute Media
fr_FR: Passer le media en silencieux

en: Toggle Slider
fr_FR: Basculer le Slider

en: Tomorrow
fr_FR: Demain

en: Top
fr_FR: Haut

en: Triggered By
fr_FR: Déclenché par

en: Twitter Settings
fr_FR: Paramètres Twitter

en: Types & Categories
fr_FR: Types et catégories

en: Unlock All
fr_FR: Tout déverrouillé

en: Unmute Media
fr_FR: Rétablir le son du média

en: Unregistered
fr_FR: Désinscrit

en: Unsorted
fr_FR: Non triés

en: Update All
fr_FR: Tout mettre à jour

en: Update History
fr_FR: Historique de mise à jour

en: Update Later
fr_FR: Mettre à jour plus tard

en: Update List
fr_FR: Mettre à jour la liste

en: Update Now
fr_FR: Mettre à jour maintenant

en: Update Plugin
fr_FR: Mettre à jour le plug in

en: Updates
fr_FR: Mises à jour

en: Updates, New Products, Spotlights
fr_FR: Mises à jour, nouveaux produits, astuces

en: Updating
fr_FR: Mise à jour en cours

en: Updating Lists
fr_FR: Mise à jour des listes

en: Updating Plugin Failed
fr_FR: La mise à jour du plugin a échoué

en: Updating Plugin...
fr_FR: Mise à jour du plugin en cours ...

en: Updating the Plugin may take a few moments.
fr_FR: La mise à jour du plugin peut prendre quelques instants.

en: Upload Max. Filesize (256M)
fr_FR: Taille maximum du fichier en téléchargement (256M)

en: Upload folder writable
fr_FR: Télécharger le dossier en écriture

en: Use Cover
fr_FR: Utiliser la couverture

en: Use Custom Sizes
fr_FR: Utiliser les tailles personnalisées

en: Use Image
fr_FR: Utiliser l'image

en: Use LineBreaks only in Columns
fr_FR: Utiliser les sauts de ligne dans les colonnes uniquement

en: User Name:
fr_FR: Nom Utilisateur :

en: User Photoset
fr_FR: Série de photo de l'utilisateur

en: User Public Photos
fr_FR: Photos publiques de l'utilisateur

en: User URL:
fr_FR: URL de l'utilisateur :

en: Using this data is only allowed with a valid licence of the jQuery Slider Revolution Plugin, which can be found at CodeCanyon: http://codecanyon.net/item/slider-revolution-responsive-jquery-plugin/2580848?ref=themepunch
fr_FR: L'utilisation de ces données n'est autorisée qu'avec une licence valide du plugin jQuery Slider Revolution, disponible sur CodeCanyon: http://codecanyon.net/item/slider-revolution-responsive-jquery-plugin/2580848?ref=themepunch

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Video cover could not be loaded
fr_FR: La vidéo de couverture n'a pas pu être chargée

en: Video in Active Slide
fr_FR: Vidéo dans le Slide actuel

en: Videos
fr_FR: Vidéos

en: View all posts in %s
fr_FR: Voir tous les posts en %s

en: Visit Page
fr_FR: Visiter la page

en: WAIT
fr_FR: ATTENDEZ

en: Warning
fr_FR: Attention

en: Welcome to Slider Revolution 6
fr_FR: Bienvenu sur Slider Revolution 6

en: What should happen Next?
fr_FR: Que se passera-t-il-il ensuite?

en: Whats New?
fr_FR: Quoi de neuf?

en: Where do you want to move the Inherited Layers?
fr_FR: Où souhaitez-vous déplacer les Layers héritées?

en: WordPress Library
fr_FR: Bibliothèque WordPress

en: Wrapper Max Height
fr_FR: Hauteur maximale du Wrapper

en: Wrong Request
fr_FR: Requête incorrecte

en: Wrong category format
fr_FR: Format de catégorie incorrect

en: Wrong export slider file format! Please make sure that the uploaded file is either a zip file with a correct slider_export.txt in the root of it or an valid slider_export.txt file.
fr_FR: Mauvais format fichier d'exportation pour Slider ! Assurez-vous que le fichier téléchargé est un fichier zip avec un fichier slider_export.txt correct à la racine ou un fichier slider_export.txt valide.

en: Wrong request!
fr_FR: Requête incorrecte!

en: Yes, Delete All Slider(s)
fr_FR: Oui, supprimer tous les Sliders

en: Yes, Delete Slide
fr_FR: Oui, supprimer le Slide

en: Yes, Delete Slider
fr_FR: Oui, supprimer le Slider

en: Yes, Export Slider
fr_FR: Oui, exporter le Slider

en: You are running Slider Revolution
fr_FR: Vous exécutez Slider Revolution

en: YouTube Settings
fr_FR: Paramètres YouTube

en: and/or add the current page to the
fr_FR: ou bien ajoutez la page actuelle à

en: as HTML Document
fr_FR: en tant que document HTML

en: by Container
fr_FR: par conteneur

en: by PX or %
fr_FR: en pixels ou %

en: center bottom
fr_FR: centre bas

en: center center
fr_FR: centre centre

en: center top
fr_FR: centre haut

en: coma separated list | ex: 23,24,25
fr_FR: liste séparée par des virgules | ex: 23,24,25

en: could not find correct Slide to copy, please try again.
fr_FR: impossible de trouver le bon Slide à copier, veuillez réessayer.

en: enter-a-module-name
fr_FR: spécifiez un nom de module

en: from
fr_FR: de

en: i.e. 1200
fr_FR: c'est-à-dire 1200

en: ie. http://fonts.useso.com/css?family for chinese Environment
fr_FR: c'est à dire http://fonts.useso.com/css?family for chinese Environment

en: in the "Global Settings" of Slider Revolution.
fr_FR: dans les "Paramètres Généraux" de Slider Revolution.

en: jQuery Triggered
fr_FR: jQuery déclenché

en: left bottom
fr_FR: en bas à gauche

en: left center
fr_FR: centre gauche

en: left top
fr_FR: en haut à gauche

en: none
fr_FR: aucun

en: on Action
fr_FR: par action

en: or
fr_FR: ou

en: right bottom
fr_FR: en bas à droite

en: right center
fr_FR: centre droite

en: right top
fr_FR: en haut à droite

en: slider_export.txt does not exist!
fr_FR: slider_export.txt n'existe pas!

en: to
fr_FR: à
